Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20210215

Zmarł prof. dr hab. Zdzisław Marian Najder,

Data: 15.02.2021
Zmarł  prof. dr hab. Zdzisław Marian Najder,

Z wielkim żalem informujemy,  że w dniu 15 lutego 2021 r. zmarł  w Warszawie prof. dr hab. Zdzisław Marian Najder, profesor nauk humanistycznych, historyk literatury, światowej sławy conradysta, twórca Ośrodka Badania Życia i Twórczości Josepha Conrada na Wydziale Polonistyki UJ oraz wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Conradowskiego, a także działacz opozycji w czasach PRL, dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Dzięki pracy badawczej Profesora Najdera i jego publikacjom znaczenie polskiego dziedzictwa Josepha Conrada oraz jego wpływ na twórczość pisarza dotarła do świadomości zachodnich uczonych i krytyków literackich. Wydanie przez Zdzisława Najdera wszystkich dzieł Conrada w starannych przekładach polskich oraz biografii pisarza w kilku językach, pozwoliły polskim i zagranicznym czytelnikom poznać życie i tworczość autora Lorda Jima, a opracowane przez Profesora i opublikowane w języku polskim i angielskim listy i dokumenty rodzinne Conrada przybliżyły kolejnym pokoleniom trudną historię rodziny i ojczyzny pisarza.

Wiadomość o odejściu Profesora Najdera pogrążyła w żałobie nie tylko polskie środowisko akademickie, ale i światową społeczność conradowską.